Háztartásainkban főként a megvásárolt termékek csomagolóanyaga (papír, fém, műanyag, üveg stb.) eredményez hulladékot. Ezen anyagok nagy része újrahasznosítható, külön gyűjtésük lehetővé teszi azok újrafeldolgozását, másodlagos nyersanyaggá válását. Ezek alapján bátran kijelenthetjük, hogy a szelektív hulladékgyűjtés környezetvédelmi és gazdasági érdeket is szolgál. A modern hulladékgazdaság célja: a szelektív hulladékgyűjtést bevezetni, vonzóvá és népszerűvé tenni a lakosság körében. A lebomló anyagokat komposztáljuk, a műanyag, fém-, üveg- és papírhulladékot újrahasznosítjuk, a nem újrahasznosítható anyagokat pedig modern hulladéklerakóba szállítjuk.
MIT ÉS HOVA?
- Papírhulladék (a háztartások által generált karton- és papírhulladékokat a kék gyűjtőedénybe helyezzük):
- kartondobozok
- újságpapírok
- tiszta csomagolópapírok
- irodai papír hulladékok
- Figyelem! A papírhulladékok újrahasznosítása érdekében fontos, hogy ne kerüljenek a kék színű szelektív hulladékgyűjtő konténerbe különböző ételmaradékokat és szennyeződéseket (például: zsíros, olajas papírok, szalvéták, kartonok stb.) tartalmazó hulladékok.
- Figyelem! A tárolóedénybe helyezés előtt távolítsuk el a füzetek, kiadványok fedőlapját vagy a fóliázott lapokat és a fémspirálokat!
- Műanyag- és fémhulladékok (a háztartások által generált műanyag- és fémhulladékokat a sárga gyűjtőedénybe helyezzük):
- PET palackok (üdítős, ásványvizes)
- kiöblített joghurtos dobozok
- tiszta műanyag fóliák
- Figyelem! A műanyag hulladékok hatékonyabb és energiatakarékosabb újrahasznosítása érdekében fontos, hogy a háztartásokban külön gyűjtött csomagolóanyagok tisztán kerüljenek a sárga konténerbe. A joghurtospoharakat, tejespalackokat, a zsíros vagy olajas csomagolóanyagokat például gyűjtőedénybe helyezésük előtt mossuk ki, tisztítsuk meg.
- Üveghulladékok (a háztartások által generált üveghulladékokat a zöld gyűjtőedénybe helyezzük):
- különböző italos üvegek
- befőttes üvegek
- Figyelem! Kizárólag kupak (fém, műanyag) nélküli üvegeket helyezzünk a gyűjtőedénybe!
HOGYAN?
A begyűjtési módszerek a következők:
1. közterületen kialakított szelektív hulladékgyűjtő szigetek (gyűjtőpontok),
2. önkéntes hulladékgyűjtő udvarok,
3. veszélyes hulladékok akciószerű gyűjtése.
1. A közterületeken kialakított szelektív hulladékgyűjtő szigetek:
– Kék gyűjtőedény (papír és karton hulladékok),
– Sárga gyűjtőedény (műanyag és fém hulladékok),
– Zöld gyűjtőedény (italas és befőttes üvegek)
2. Az önkéntes hulladékudvarokban a következő hulladékok gyűjthetők:
• a kertekből származó lebomló anyagok,
• különböző műanyag hulladékok,
• zöld és barna hulladék,
• háztartási berendezések, elektronikai hulladékok,
• papírok, kartonok,
• textil hulladék,
• fémhulladék,
• üveghulladék,
• bontási és építési törmelék,
• gumiabroncsok,
• veszélyes hulladékok.
3. Az akciószerű gyűjtés a hulladékgyűjtés kiegészítő módszere, amelynek során szakképzett személyzet gyűjti be a háztartásokban keletkezett veszélyes hulladékot (például: gyógyszer, szárazelem, akkumulátor, használt étolaj stb
Figyelem! A veszélyes hulladékot külön kell gyűjteni, figyeljünk arra, hogy ezt semmiképp se dobjuk ki a háztartási hulladékkal!
MIÉRT?
– Azért, hogy csökkentsük a kommunális szemét mennyiségét
Napjainkban nagyon sok hulladék keletkezik a háztartásokban. Ma Magyarországon egy fő egy év alatt 470 kg hulladékot „termel”, Romániában kb. 400 kg hulladékot, miközben az Európai Unió ajánlása 300 kg/év/fő.
Nagyon fontos, hogy csökkentsük a szeméttelepekre kerülő hulladék mennyiségét. A vásárlói szokások megváltoztatása mellett a hulladék csökkentésének hatékony módja a szelektív hulladékgyűjtés.
– Azért, hogy a hulladék újrahasznosításával csökkentsük a pazarló anyagfelhasználást
Már meglévő anyagokból hozunk létre új nyersanyagot. Ezzel csökken a gyártás energiaigénye, és csökken a környezeti ártalom. Csökkentjük az elsődleges nyersanyagok, pl. a fa felhasználását
– Azért, hogy kíméljük a környezetünket
A szelektíven gyűjtött hulladék útja nyomon követhető a begyűjtéstől a feldolgozásig, és biztosak lehetünk benne, hogy nem szennyezik a környezetünket.
– Azért, hogy csökkentsük a szemétszállítás díját
A szelektíven gyűjtött papír, műanyag, fém italos doboz csökkenti a kommunális szemét mennyiségét, és így kevesebb szemétszállítási díjat kell fizetnünk.